Bár tél van, ami nem a hadjáratok ideje, de elkezdődött a római polgárok összeírása a jövő évben esedékes Samnis-háború konzuli légiójához. Első körben az idősebb és a legfiatalabb korosztályt írtam össze. Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy a Triarii és a Velites festésével elkészültem és egy Mars-mezei felvonulásra már alkalmasak lennének.
A konzuli légió felépítése a következő lesz:
1× Konzul
1× Legatus
4× Velites
4× Hastati
4× Principes
1× Triarii
1× Equites
Ez Ancients D6 rendszerben az alap 30 pontos sereg.
Mighty Armies-ban némileg módosul a felállás, ami a következő lesz:
1× Konzul (gyalogos)
2× Velites
3× Hastati
3× Principes
1× Triarii
1× Equites
Ez így 59 pontot számol, így 1 pont maradt, de ezt sajnos nem tudom elkölteni semmire. Bár az egysége itt kevesebbnek tűnik, fontos különbség a két rendszer közt, hogy a MA-ban a karakterek is harcolnak, lévén a velük lévő testőrséget is szimbolizálják. Így lényegében 2 Triarii osztag is van.
Majdnem hasonló méretű a két sereg, így a nagyobbat építem meg, amiből a kisebb sereg könnyen felrakható a későbbiekben. Az első seregben lenne némi mozgástér a sereg módosításához, ami a nehéz gyalogság csökkentését jelentené más csapatok növelése érdekében. Mivel a samnis sereg elég mozgékony elképzelhető, hogy szükség is lesz erre módosításra, azonban ez majd az első ütközet után fog eldőlni. Igaz a légiók szervezete miatt a mozgástér nem túl nagy.
A következőkben a Hastati 4 egysége kerül sorra, remélem nemsokára róluk is tudok képeket mutatni.
Csaták, ütközetek a terepasztalon a történelem majd minden korszakában, Ókortól a 2. világháborúig.
2013. december 11., szerda
2013. december 7., szombat
Legio II Augusta indulásra készen
A seregek gyűjtését Rómával kezdtem, egészen pontosan a korai császári korszak seregét készítettem el. Az előzményekhez tartozik a Simon Scarrow által írt Sas-ciklus elolvasása, ami igen tetszett, ezért a Legio II Augusta készült el elsőnek, míg ellenfélnek a briton sereget készítem el nemsokára. A briton sereg választása azzal az előnnyel is jár, hogy mint kelta nép bármikor felrakható gall seregként is. Ezzel igen széles időskálán használhatom őket.
A figurákat a Mighty Armies rendszerhez talpaltam fel, mert ez lesz a legtöbbet játszott rendszer ezekkel a figurákkal és mert csak 2 fajta talpméretet kell használnom: maguk a harcoló egységek (lovasság, gyalogság) 50×25mm talpon állnak, míg a harci gépek, elefántok 50×50mm talpon. Persze ezzel a talpalással szinte bármilyen 'mass combat' rendszert használhatunk, hiszen a legtöbb ilyen rendszer játszhatósága nem függ a figurák talpméretétől. Így nagy valószínűséggel az Ancients D6 rendszer szintén ki lesz próbálva a sereggel.
A sereg:
Legio II Augusta (Legio Secunda Augusta)
1× Legatus (Vespasianus)
1× Tribunus
4× légió
2× auxilia
2× íjász auxilia
2× előcsatározó (velites)
1× equites
1× könnyű lovasság (numidiai)
1× scorpio
1× málha
A sereg az előcsatározók nélkül a standard 60 pont. A figurák nagy része a Corvus Belli-től származik, kivéve az előcsatározókat, akiket a Strategia Nova-tól szereztem. Ez utóbbi gyártótól lesz a Köztársasági Római seregem is, lévén a Corvus Belli-nek ez hiányzik a kínálatból.
Mivel ellenfél nélkül nincsen ütközet, készülget a Briton sereg is, amit szintén a Corvus Belli-től származik. Az elképzelt sereg nagyjából igy fog kinézni:
1× Hadúr szekéren
2× veterán testőrség (Solduri)
2× druida fanatikus (Durotriges harcosok)
3× briton harcosok
2× parittyás
1× briton könnyű lovasság
1× előcsatározók gerellyel
Ez Mighty Armies rendszerben 59 pontos sereg. A sereg festése a napokban kezdődik, de valószínű az első csatákat még festetlenül kell megvívni velük. Remélhetőleg erre hamarosan sor kerül és ezekről csataleírás keretében be is tudok majd számolni.
Legio II Augusta |
A sereg java |
A lovas erők. |
Vespasianus személyesen |
A légió tüzérsége és málhája. |
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)